GRAFIKA

TIFF – tag image file format je format za shranjevanje rastrskih slik. Sam format je popularen med grafičnimi oblikovalci, v založništvu in fotografiji. Sam format je zelo uporabljen pri skeniranju, faksiranju, za optično prepoznavanje črk, za oblikovanje slik. Format je kreirala Aldus Corporation z namenom, da bi imeli samo en format za skeniranje slik. Sam format je na začetku omogočal shranjevanje samo binarnih slik, to pomeni, da sta bili za vsak piksel možni zgolj dve barvi (črna, bela). Tako so vsi skenerji tistega časa uporabljali ta format. Ko se je sama velikost diskov povečala, so začeli uporabljati črnobele slike. , kasneje pa seveda tudi barvne.

Zadnja verzija formata tiff je bila izdana leta 1992  (verzija 6.o).  Kljub najnovejši verzije najdemo še veliko TIFF datotek, ki so bile kreirane z verizijo 5.0,  ker je bolj podprta s strani več aplikacij. Datoteka TIFF je sestavljena iz treh delov:

  • glave,
  • datoteke zlogov (skrbi za shranjevanje),
  • polja (vsebujejo podatke o sliki).

Podatki o sliki so na primer dimenzija slike, način stiskanja, ipd. Ena izmed značilnosti tega formata je, da se lahko dodajajo polja s podatki.

Za konec si bomo pogledali še, katere načine stiskanja omogoča TIFF: CCITt group 3, CCITtt group 4, LZW, JPEG, pakirni bit. Tukaj si bomo bolj podrobno pogledali CCITT group 4 stiskanje. To je brezizgubno stiskanje in se uporablja zgolj za črnobele slike.  Slika v tem načinu stiskanja je obravnavana kot vrsta vodoravnih črt in pik. Manj kot je črt in pik na sami sliki, bolj je stiskanje učinkovito. Maksimalno kompresijsko razmerje, ki ga lahko dosežemo, je 20:1. To stiskanje uporablja tudi PDF, CALS in CIT.

TIFF v primerjavi z drugimi formati bolj fleskbilen,  ima  več funkcionalnosti in večjo zmogljivost. Deluje na različnih operacijskih sistemih in ga lahko urejamo s pomočjo različnih aplikacij, kar je prednost tega formata. Seveda ima tudi ta format nekaj pomankljivosti. Omenimo samo to, da je velikost omejena na 4 GB.

 

 SVG- Scalable vector graphics je baziran na XML (Extensible MarkupLanguage),  ki je vektorski format za sliko 2D grafike, ki podpira interaktivnost in animacijo. Sam format SVG je na voljo vsem. Izdelal ga je World wide web consortium (W3C) leta 1999.  Same slike v SVG formatu so napisane v XML, sama koda določa vse oblike, barve in besedilo, ki sestavljalo sliko. Recimo za zapis kroga oranžne barve bi potrebovali zgolj eno vrstico.

Prednosti datotek SVG

Verjetno največja prednost datotek SVG je neskončna razširljivost. To pomeni, da ni pomembno, koliko približamo samo sliko, v formatu SVG slika ne bo izgubila ostrine, ki bi jo pri vseh rasterskih formatih izgubila.  Za kreiranje vektorske slike ni nujno, da jo napišemo v XML, saj obstajajo grafični urejevalniki za take slike, ki kreirajo SVG sliko, kot na primer INKSCAPE, in jo lahko tam brez znanja kodiranja kreiramo. Zelo je koristen tudi z vidika uporabe na spletu, saj ga je World Wide Web Consortium  naredil kot standardni format za spletno grafiko, zasnovan za delo s HTML, CSS, z JavaScrtpt in objektnimi modeli dokumenta. Prednost je tudi shranjevanje teksta na sami sliki, saj je v bistvu shranjen kot dejanski tekst ne kot neka oblika. Velik plus gledano s strani programerjev je tudi to, da hitro prebere kodo in jo razume. Tudi z vidika shranjevanja in požrešnosti pomnilnika je vektorski format v primerih, kjer slika nima veliko detaljov, manjša datoteka in bolj učinkovito shranjena.

Uporaba:

  • Ikone – zaradi njihove preprostosti jih lahko prevedemo na vektorje. Od ikon, kot so gumbi, pričakujemo prilagodljivost ne glede na velikost zaslona.
  • Logotipi se pojavljajo na glavah spletnih mest, e-poštnih sporočilih, na brošurah, puloverjih ipd. So bolj preproste oblike, kar ustreza formatu SVG.
  • Ilustracije – vektorji ustrezajo nefoto vizualni umetnosti, kot so dekorativne risbe na spletnih straneh, ki morajo spremnjati velikost. S SVG formatom privarčujemo tudi na prostoru. 

Primer

<svg height=”100″ width=”100″>
<circle cx=”50″ cy=”50″ r=”40″ stroke=”black” stroke-width=”3″ fill=”red”></circle></svg>

S to kodo bi narisali rdeč krog s črno obrobo.

Viri: