VIDEO ZAPIS MPEG

MPEG – Moving Picture Expert Group so delovne skupine  ISO in IEC, ki delajo standarde za kodiranje medijev, vključno za stiskanje in kodiranje avdio, video in  grefike formatov, prenašanje genomskih podatkov prenosa in zapisa datotek različnih aplikacij. Sama organizacija je bila ustanovljena na pobudo Hiroshija Yasude in Leonarda Chiariglioneja. Slednji je bil predsednik skupine od ustanovitve do 6. junija 2020.

MPEG ni le ime za format, ampak ime oblike stiskanja oziroma kompresije formatov.

MPEG-1 omogoča stiskanje zelo kvalitetnih video in CD zvočnih postnetkov, s čimer prihranimo prostor na disku (do 1.5 megabitov na sekondo). Pri tem video in zvočni posnetek ne izgubita veliko na kvaliteti. Video podatki so bili običajno 30 okvirjev/slik na sekundo (frames per second).

MPEG-2 omogoča stiskanje video in avdio formate, namenjen je boljšim kvalitetam kot MPEG-1. Način stiskanja se je uporablja za digitalno, satelitno TV in DVD video. Ima enako število okvirjev na sekundo kot MPEG-1. Maksimalna ločljivost je  720 Χ 480.

MPEG-3 je namenjen stistaknju za HDTV, ampak kasneje so ugotovili, da je  napotreben, in so ga združili z MPEG-2. Seveda ga ne smemo menjati z MP3, saj je bil MP3 narejen s pomočjo MPEG1 ali MPEG2 Audio Layer 3.

MPEG-4  ponuja naprednješe algoritme za stiskanje – prihranimo na prostoru in zelo malo izgubimo na kvaliteti. Omogoča tudi zaščito intelektualne lastnine in posledično  tehnologijo za upravljanje in zaščito vsebin (npr. upravljanje digitalnih pravic). Podpira tudi MPEG-J, popolnoma programsko rešitev za ustvarjanje zaščite intelektualne lastnine. Vključenih je tudi več novih, bolj učinkovitih video standardov, zlasti:

  • MPEG-4 del 2 – napreden profil,
  • MPEG-4 AVC, ki se uporablja za HD DVD in Blu-ray diske.

Dadoteke s končnico .MPEG lahko odpiramo s pomočjo različnih aplikacij, kot so Windows media player, VLC ipd. Spodaj lahko tudi bolj podrobno spoznaš, kako deluje stiskanje.

Viri: